Parkour, extrémní sport ve městě.

Free running versus parkour

Extrémní sporty dobývají svět mladých lidí. Někteří se rozhodnou pro base jumping, jiní volí méně riskantní a levnější způsob odreagování se. Máte rádi pohyb, rychlost, překonávání sebe sama a adrenalin? Co takhle zkusit parkour nebo free running?

Zatímco některé adrenalinové sporty vyžadují řadu speciálních pomůcek (padák, lyže apod.), ve free runningu potřebujete pouze své tělo, zdravý rozum, odhodlání, kvalitní obuv a chuť překonávat sebe sama. Free running je umění. Umění ovládat tělo, mysl a překážky. Takhle by popsal free running laik. Chceme-li profesionální definici, pak je free running akrobatická disciplína, při které se klade důraz na hladké překonání překážek pomocí skoků a jiných akrobatických pohybů. Free running je dokonalá souhra svalů a mysli. Krásné, rychlé a naprosto promyšlené pohyby, které vám umožní překonat různé překážky v cestě – ať už jsou to zídky, zábradlí, auta nebo třeba i domy.

Free runnery můžete potkat nejčastěji v tělocvičně, kde si zvyšují svou fyzickou kondici a propracovávají svou techniku pohybů k co nejvyšší dokonalosti, nebo také v různých parcích a městech, kde je řada překážek, které jsou pro free runnery doslova výzvou.

Parkour a free running jsou velice podobné disciplíny a laická veřejnost těžko zpozoruje rozdíl. Ten se skrývá spíše v pojetí samotného pohybu a filozofie. Zatímco v parkouru jde především o rychlé opustění prostoru, o snahu dostat se na místo, které je normálně velice těžce dosažitelné, free running je spíše o vlastním stylu a o vlastním pojetí samotných pohybů. Jestliže se free runner rozhodne, že své pohyby dotáhne k naprosté dokonalosti a to jak z pohledu estetiky, tak i techniky, je to pouze a jen jeho styl a jeho rozhodnutí. Free runnerům jde spíše o samotný pohyb vpřed, než o umění rychle opustit objekt nebo místo.

A co vy? Jak by se vám líbilo překonávat překážky a zjišťovat, že vás v pohybu nemůže skutečně nikdo zastavit? Běžte! Skákejte! Bavte se! O tom free running je! Dělejte to pro zábavu a pokud zjistíte, že vám některý prvek nejde tak, jak si představujete a jak byste chtěli, nevzdávejte to! Všechno totiž má svůj čas!

6,847 shlédnutí
Kategorie: Články.
1 hlas2 hlasy3 hlasy4 hlasy5 hlasů (1 hlasů, průměr: 5.00 z 5)
Loading ... Loading ...
Facebook Twitter Linkuj si !
Související články: Post-Plugin Library missing
Napište komentář ... děkujeme.
 • Xtremesports.cz online magazín

  Online magazín o sportu a extrémních výkonech sportovců a sportovkyň. Pokud byste rádi přispěli vaším článkem na Xtremesports.cz, neváhejte kontaktovat redakci a rádi váš článek zveřejníme.

 • Chcete být informováni o novinkách a hrát o zajímavé ceny?
 • Odhlásit se můžete kdykoli...
 • Slaňování, skok padákem, freerunning, lyžování a pro mnoho dalších sportů musí být člověk ve skvělé kondici. Využíjte posilovací lavice a připravte se na ně.

 • Co byste rádi zkusili ?
  | Výsledky
  Loading ... Loading ...
 • Být jako kapitán proti Messimu je nepopsatelné, řekl Souček
  23. 10. 2019 Praha - Záložníka fotbalistů Slavie Tomáše Součka mrzelo, že si jeho tým ve třetím utkání základní skupiny Ligy mistrů nedokázal po vyrovnaném průběhu hry proti favorizované Barceloně...

  Messiho jsem nemohl chytit, řekl obránce Bořil
  23. 10. 2019 Praha - Fotbalový obránce Slavie Jan Bořil se ve 3. kole základní skupiny Ligy mistrů proti Barceloně postaral brankou o srovnání. Španělský favorit ale na jeho trefu odpověděl a odvezl...

  více