Parkour, extrémní sport ve městě.

Free running versus parkour

Extrémní sporty dobývají svět mladých lidí. Někteří se rozhodnou pro base jumping, jiní volí méně riskantní a levnější způsob odreagování se. Máte rádi pohyb, rychlost, překonávání sebe sama a adrenalin? Co takhle zkusit parkour nebo free running?

Zatímco některé adrenalinové sporty vyžadují řadu speciálních pomůcek (padák, lyže apod.), ve free runningu potřebujete pouze své tělo, zdravý rozum, odhodlání, kvalitní obuv a chuť překonávat sebe sama. Free running je umění. Umění ovládat tělo, mysl a překážky. Takhle by popsal free running laik. Chceme-li profesionální definici, pak je free running akrobatická disciplína, při které se klade důraz na hladké překonání překážek pomocí skoků a jiných akrobatických pohybů. Free running je dokonalá souhra svalů a mysli. Krásné, rychlé a naprosto promyšlené pohyby, které vám umožní překonat různé překážky v cestě – ať už jsou to zídky, zábradlí, auta nebo třeba i domy.

Free runnery můžete potkat nejčastěji v tělocvičně, kde si zvyšují svou fyzickou kondici a propracovávají svou techniku pohybů k co nejvyšší dokonalosti, nebo také v různých parcích a městech, kde je řada překážek, které jsou pro free runnery doslova výzvou.

Parkour a free running jsou velice podobné disciplíny a laická veřejnost těžko zpozoruje rozdíl. Ten se skrývá spíše v pojetí samotného pohybu a filozofie. Zatímco v parkouru jde především o rychlé opustění prostoru, o snahu dostat se na místo, které je normálně velice těžce dosažitelné, free running je spíše o vlastním stylu a o vlastním pojetí samotných pohybů. Jestliže se free runner rozhodne, že své pohyby dotáhne k naprosté dokonalosti a to jak z pohledu estetiky, tak i techniky, je to pouze a jen jeho styl a jeho rozhodnutí. Free runnerům jde spíše o samotný pohyb vpřed, než o umění rychle opustit objekt nebo místo.

A co vy? Jak by se vám líbilo překonávat překážky a zjišťovat, že vás v pohybu nemůže skutečně nikdo zastavit? Běžte! Skákejte! Bavte se! O tom free running je! Dělejte to pro zábavu a pokud zjistíte, že vám některý prvek nejde tak, jak si představujete a jak byste chtěli, nevzdávejte to! Všechno totiž má svůj čas!

7,492 shlédnutí
Kategorie: Články.
1 hlas2 hlasy3 hlasy4 hlasy5 hlasů (1 hlasů, průměr: 5.00 z 5)
Loading ... Loading ...
Facebook Twitter Linkuj si !
Související články: Post-Plugin Library missing
Napište komentář ... děkujeme.
 • Xtremesports.cz online magazín

  Online magazín o sportu a extrémních výkonech sportovců a sportovkyň. Pokud byste rádi přispěli vaším článkem na Xtremesports.cz, neváhejte kontaktovat redakci a rádi váš článek zveřejníme.

 • Chcete být informováni o novinkách a hrát o zajímavé ceny?
 • Odhlásit se můžete kdykoli...
 • Slaňování, skok padákem, freerunning, lyžování a pro mnoho dalších sportů musí být člověk ve skvělé kondici. Využíjte posilovací lavice a připravte se na ně.

 • Co byste rádi zkusili ?
  | Výsledky
  Loading ... Loading ...
 • Lakers na úvod semifinále NBA nedali Denveru šanci
  19. 09. 2020 Orlando - Basketbalisté Los Angeles Lakers vstoupili suverénně do semifinále NBA a porazili Denver 126:114. V průběhu zápasu v uzavřeném komplexu na Floridě vedli až o 27 bodů a na rozdíl...

  O vítězi Tour rozhodne horská časovka
  19. 09. 2020 Lure (Francie) - Dnešní horská časovka o délce 36,2 km z Lure na Planinu krásných dívek rozhodne o vítězi 107. ročníku cyklistické Tour de France. Žlutý trikot lídra bude hájit Slovinec...

  více